Oğuz Han Evcimen: ‘Bu Meslek Genlerimde var’


İzmirli kuaför Oğuz Han Evcimen, muvaffakiyetlerini her geçen gün yenisini eklerken gayesini dünya olarak belirledi. Türk kuaförlerinin neler başarabildiğini dünyaya göstermek istediğini söyledi. 

Oğuz Han Evcimen, “24 Ağustos 1992 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdum.  Öğrenim hayatımı Karşıyaka’da tamamladım. Emekli bayan kuaförü bir babaya sahip olduğum için bu mesleğin içinde büyüdüm diyebilirim. Genlerden gelen bir durum var aslında ortada. 10-12 yaşlarında çıraklık ile mesleğe giriş yaptım. Liseyi tamamladıktan sonra bayan kuaförlüğünü yapmanın benim için uygun olmadığını fark ettim ve yerine erkek kuaförlüğü yapmayı tercih ettim. 14-15 yaşlarında da bunun için adım attım. İşte o vakit meslek hayatım tam manasıyla başlamış oldu.”

15 yıldır mesleğini muvaffakiyetle yaptığını tabir eden Evcimen, “2008 yıllarında erkek kuaförlüğüne geçtiğimi baz alırsak 15 yıllık mesleksel geçmişim var diyebilirim. Son 5-6 yılını büsbütün profesyonel bir halde sürdürüp mesleksel birikimlerime her gün bir yenisini daha ekledim. Bunu yapmayı hala daha sürdürüyorum zira kendime yeni bir şeyler katmak beni keyifli ediyor. Mesleğime sağlam adımlarla devam ediyorum”
Başarılarının akabinde sponsorluk teklifleri aldığını söz eden Evcimen, “İlk sponsorluk teklifimi toplumsal medya üzerinden Hatice Karataş’tan almıştım. Kendisi Zenix Profesyonel Kozmetik Ürünleri’nin de kurucusu. Hatice Hanım tıpkı vakitte beni birinci keşfeden insanlardan birisidir. Birinci sefer sponsorluk teklifi aldığımda bir şeyler başardığımı anlamıştım. Buradan kendisine çok selamlarımı iletiyorum ayrıyeten bana gözü kapalı güvendiği için teşekkür ediyorum. Mesleğimi severek yapıyorum çok da memnunum. Zati çocukluktan beri kuaförlükle uğraştığım için, mesleğim benim bir modülüm oldu diyebilirim. Bu bir sanat işi münasebetiyle işimi sevmiyor olsaydım zati başarılı olamazsınız.” 

Disipline ehemmiyet verdiğini söz eden Evcimen, “Disiplin aslında olmazsa olmazlarım ortasında. Mesela ben her sabah 8:00’de işimin başındayım. Müsaade günümde bile bana muhtaçlık varsa salona giderim zira işimi çok severek yapıyorum. Sevmezsen zati yapamazsın. Disiplin her meslekte olduğu üzere bizim meslekte de çok kıymetli. Usta-çırak ideolojisi ile yetiştirildiğim için disiplini tam yerinde öğrendim. Meslek hayatında muvaffakiyetler elde etmek esasen sıkı bir iş disiplini gerektirir.”

“Eğitim temelim herkes üzere çıraklık eğitim merkezinde başladı. İstanbul, Ankara ve Anlatya üzere çeşitli vilayetlerde, kişisel ustaların birebir eğitimlerine ve L’Oréal Paris üzere büyük markaların verdiği eğitim programlarına katıldım. Bilgi birikimimi ve mesleksel vizyonumu geliştirmeye ve yeni tutmaya odaklandım. İzmir’de düzenlenen bir müsabakada sergilediğim performans bana üstün muvaffakiyet madalyası getirdi. Bu durum İzmir Berberler Odası’nın da dikkatini çekmişti. Sahne hayatım ise, İzmir Ege Bölge temsilciliğini aldığımda başladı. İstediğim yerde olduğumu düşünüyorum. İstanbul, Antalya, Gebze, İzmir ve şu an aklıma gelmeyen çeşitli vilayetlerde yarışlara katılarak tüm Türkiye’ye İzmirli kuaförlerin neler yapabileceğini gösterdim. Kentimize birçok muvaffakiyetler ve övgüler getirdim, getirmeye de devam edeceğim. Bundan onur ve gurur duyuyorum. Sahne hayatımda artık ismim ve mevkim oluştuğu için son 1 yıldır müsabakalara, yarışmacı olarak değil, sahne idaresi ve sahne koordinatörü olarak davet edilmekteyim.” 

 

TEK HAYALİM DÜNYAYA AÇILMAK

“Tek hayalim var. Avrupa’da düzenlenen yarışlara katılarak yalnızca kentimize değil, ülkemize de derece getirip Türk kuaförlerinin neler başarabildiğini tüm dünyaya göstermek istiyorum. Bu benim en büyük hayalim ve bunu başarana kadar da asla durmayacağımı sizlerin huzurunda tekrar lisana getirmek istedim.”

Evcimen açıklamalarına devam ederken toplumsal medyanın kıymetine vurgu yaptı; “Sosyal medya kuaförlük mesleği için çok kıymetli bir mecra. Evvelden bir saç modelinin üretimini yalnızca ustadan birebir görüp izleme bahtımız vardı ama artık önümüzde yüzlerce seçenek var. Beğendiğimiz bir saç artistinin görüntüsünü internette rahatlıkla bulup izleyebiliyoruz. Yurtdışında yapılan modelleri yahut trendleri rahatlıkla takip edebiliyoruz. Toplumsal medyada paylaştığımız modellerimiz biz kuaförler ortasında da tatlı bir rekabet ortamı yaratıyor tıpkı vakitte gaye kitlem için hoş bir vitrin oluşturmuş oluyorum. Kuaförlüğe artıları bu istikametten yüksek diyebilirim.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın