Okan Bayülgen ile “Richard” birinci kere Harbiye Açıkhava’da!


Okan Bayülgen’in W. Shakespeare’in ölümsüz yapıtı III. Richard oyunundan uyarladığı ‘’Richard’’, 29 Temmuz’da birinci sefer Harbiye Açıkhava’da, Vigor Kültür Sanat tertibiyle seyircisiyle buluşacak.

Sezonun en çok izlenen oyunlarından biri olan “Richard”, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyircisiyle buluşacak. Vigor Kültür Sanat’ın tertibiyle, Kabara Dada ile Net Sanat tarafından hayata geçirilen oyun, 29 Temmuz’da Harbiye’de birinci sefer sahne alacak.

Bugüne kadar 25 temsilde, yaklaşık 45.000 seyirciye ulaşan ve kapalı gişe oynayan ‘’Richard’’ta Okan Bayülgen’e, birbirinden kıymetli oyuncular ve canlı müzik performansıyla seyircinin beğenisini kazanan müzisyenler eşlik ediyor.

Okan Bayülgen’in yazdığı-yönettiği ve W. Shakespeare’in Richard’ına bu yeni yüzyılın birinci çeyreğinden baktığı oyunda Bayülgen; çağdaş filozofların yaklaşımlarını ele alarak Richard’ın gerçekliğini, W.Shakespeare’in Richard’ı hikayeleştirmesini tartışmaya açıyor ve yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken, hayali bir tiyatro kumpanyası W. Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor. 

29 Temmuz saat 21.00’de gerçekleşecek aktifliğin biletleri Biletix, Passo, Bubilet ve iTicket’ten satışa sunuldu. Oyun bitiminde Okan Bayülgen ve oyuncular, seyirciyle bir ortaya gelerek oyunla ilgili görüşlerini paylaşacak.

 

Ödüllü oyun turnede

‘’Richard’’ oyunu, Vigor Kültür Sanat tertibiyle 14 Eylül’de Antalya Açıkhava’da, 16 Eylül’de İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda ve 19 Eylül’de Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek temsillerle seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

“Yılın Prodüksiyonu” ve “Yılın Oyuncusu” ödülleriyle birlikte birçok mükafata layık görülen “Richard” oyununun konusu şöyle: 

2012 yılında İngiltere hükümdarı III. Richard’ın kemikleri bir otoparkta bulunur. Londra’da çoğunlukla sıra dışı sanat oyunları üreten küçük bir tiyatro ise birebir periyotta istek üzerine III. Richard oynayacaktır. Tiyatroya sığınan “Richard” evvel oyundaki Richard rolünü, daha sonra da oyunun sahneye konuluşunu üstlenir. Bir yandan hoşgörülü ve demokrat sanatkarların dayanağını alırken, başka yandan tiyatrodaki yapıyı bozmakta, sanatın kurumsal etik ya da hiyerarşik her şeyine karşı gelerek, ortaya alışılagelmemiş bir Richard yapımı çıkarmaktadır. Yeni yüzyılın birinci çeyreğinden Shakespeare’in III. Richard’ına farklı açılardan bakılan oyun seyircisine unutulmaz bir tecrübe yaşatıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın