Pırelli P Zero, 35 yıllık performans ve inovasyon hikayesi 


Pirelli P Zero eser ailesi, hem son 35 yılın itibar ve ekstrem arabalarında hem de motor sporlarında daima inovasyon ve teknolojinin uzun bir kıssasını anlatıyor. Bu öyküde evvel Formula 1 geldi ve pistten edinilen dersleri yol lastiklerine uygulamak için gereken bir açık hava laboratuvarı fonksiyonu gördü. Son yıllarda ise P Zero ailesi markayı başından beri tanımlayan sportif karakteri korurken elektrikli mobiliteyi de kapsayacak biçimde genişledi.

P Zero 1986’da doğdu ve bir anda ultra yüksek performans dalının yıldızı oldu. Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan Lancia Delta S4 ve orjinal yol hiper arabası Ferrari F40 üzere devirlerinin en güçlü ve ekstrem arabalarından ikisiyle ilgisi bu statüyü vurguladı. P Zero, en başından itibaren teknik inovasyonun öncüsüydü. Bir yol arabası için birinci 17 inç lastik, F40 için önde ve artta farklı ebatlarda ve 240 km/saat sürat derecelendirmesiyle geliştirildi. Bu, P Zero için parlak bir mesleğin yalnızca başlangıcı oldu. P Zero vakit içinde giderek daha yüksek performans, güvenlik ve sürüş seviyeleriyle otomotiv dünyasının artan taleplerine adapte oldu. 1994’te geliştirilen P Zero System, suda kızaklamaya karşı önde ve geride farklı sırt desenleriyle seride bir evrim manasına geliyordu. Periyodu için gerçek bir teknik ihtilal niteliğindeki P Zero System ve takip eden versiyonları Ferrari F355 ve Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera üzere öteki otomotiv ikonlarının ekipmanı oldu. Tüm bu orjinal ekipman lastikler, her farklı arabanın spesifik ihtiyaçlarını karşılamak için ‘terzi işi’ olarak üretiliyordu. Bugün Pirelli’nin stratejisinin merkezinde yer alan ve İtalyan firmasının her yıl homologasyonlar alanında dünya başkanı olmasını sağlayan Mükemmel Uyum stratejisi böylelikle güçlendi. 

P Zero Rosso 2000 yılında doğdu ve en üst seviye performansla birlikte konfor da sunma maksadıyla dünyanın en güçlü arabalarının ekipmanı oldu. Sonuçta Ferrari F430, Ferrari F575M Maranello, Porsche 911 ve Lamborghini Murciélago üzere arabaların yanı sıra Porsche Cayenne ve Mercedes ML üzere performans odaklı SUV’lar ve BMW M ile Mercedes AMG’nin sınıfının başkanı spor sedanları için pek çok homologasyon alındı. Eser ailesinin muvaffakiyetinden ilham alan Pirelli iki yıl sonra P Zero Nero lastiği yarattı. Daha sonra P Zero Nero GT ile güncellenen lastikte toplam ömrü uzatmak için yenilikçi materyaller kullanıldı.

P Zero markasının kalbi aslında motor sporlarında atıyor. Pirelli’nin 2011’den beri küresel lastik partneri olduğu Formula 1 için sağlanan tüm lastikler, yarıştan yola teknoloji transferini vurgulamak için 2022’de lanse edilen 18 inç P Zero F1 lastikleri de dahil olmak üzere P Zero eser ailesinin bir kesimini oluşturuyor. Pirelli’nin lastik tedarikçisi olduğu Dünya Ralli Şampiyonası’nda da P Zero lastikler kullanılıyor.

Elektrikli araçların giderek artması ve daha fazla tercih edilmesiyle birlikte Pirelli de ‘Elect’ işaretini birinci sefer 2019’da bir P Zero lastikte kullandı. Bu işaret, elektrikli arabaların menzili uzatma, araç içi gürültüyü azaltma ve azamî kavrama üzere spesifik teknik gereksinimlerine cevap vermek için özel olarak geliştirilen ve üretilen lastikleri tanımlıyor.

P Zero öyküsü günümüzde gelişen bir pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için daima evrilen geniş bir lastik yelpazesiyle devam ederken şahsileştirmeye daha da fazla odaklanılıyor. P Zero ailesi 35 yılda premium ve itibar pazarlarında 1.600’den fazla homologasyon aldı. P Zero efsanesi, tüm ailenin yenilenme sürecini başlatan 2023 Goodwood Sürat Festivali’nde lanse edilen üç yeni lastikle artık daha da güçlenmeye hazır. Ve bunu her zamanki üzere performans ve güvenliğe, sürdürülebilirlik ve verimliliğe odaklanarak gerçekleştirecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın