Probiyotik Nedir ? Probiyotiklerin Faydaları 2023

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına ve desteklenmesine yardımcı olan faydalı bakterilerdir. Probiyotikler vücutta doğal olarak bulunan bir mikroorganizma türüdür. Bazı gıdalarda ve takviyelerde de bulunabilirler.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Probiyotiklerin faydaları şunlardır:

 • Geliştirilmiş Sindirim Sağlığı: Probiyotikler, hassas bağırsak sendromu (IBS), ishal ve kabızlık gibi sindirim bozukluklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Daha İyi Bağışıklık Sistemi: Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Ağırlık yönetimi: Probiyotikler iştahı düzenlemeye ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Azaltılmış Alerji Belirtileri: Probiyotikler, hapşırma, kaşıntılı gözler ve burun akıntısı gibi alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Probiyotikleri Nasıl Alabilirim?

Probiyotikler bazı gıdalarda doğal olarak bulunabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Yoğurt
 • Kefir
 • Lahana turşusu ve kimchi gibi fermente sebzeler
 • Kombu çayı
 • Miso

Probiyotik takviyeleri de alabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir takviye almadan önce sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına ve desteklenmesine yardımcı olan faydalı bakterilerdir. Bazı gıdalarda doğal olarak bulunabildikleri gibi takviyelerden de alınabilirler. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Probiyotikler
Probiyotikler

Probiyotikler Nasıl Alınır ?

Probiyotikler, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan ve sağlık çeşitli yararları olan mikrobik canlılardır.

Çevredeki probiyotikler herkes tarafından kullanılan, sanayi, çiftçi ve diyet kuralları gibi çeşitli yerlerde elde edilen faydalı mikroorganizmaların üreme sistemine toplu olarak alınmasıdır.

Besinlerle mikroorganizmaların direkt olarak alınması, kapsül, tablet, jeller gibi çeşitli formlardan takviye edici ve ilaç olarak alınmasıdır.

Probiyotiklerle İlgili Güvenli Alım Kuralları

Güvenli ve etkili probiyotik alımı için bazı kurallar var:

 1. Doğru Probiyotik Seçimi: Sağlıklı beslenme sistemleri için güvenilir ve etkili olan doğru probiyotikleri seçmek çok önemlidir.
 2. Doğru Form Seçimi: Doğru formül seçimi önemlidir. Bazı probiyotiklerin buharlaşması, sıvı kültür, tablet veya jel olması tavsiye edilir.
 3. Doğru Doz: Probiyotiklerin doğru dozlarını almak çok önemlidir. Çok yüksek dozlarda sorunlar oluşur.
 4. Doğru Zamanda: Probiyotiklerin en etkili şekilde kartlarının alınmasını sağlayacak şekilde doğru zamanda alınması gerekir.
 5. Doğru Yöntem: Probiyotik alımını koruyacak şekilde doğru yöntemi seçmeye değer.

Probiyotikler, mükemmel bir sindirim sistemi ve olumlu bir sağlık durumu için çok önemli ve doğru şekilde alındıklarında yararlı sağlık sonuçları verebilirler.

Yorum yapın