Sabancı Vakfı, “Hatay’a 3 Ayda 3 Okul” Kelamını Tuttu, Okulları Açtı


Depremin yaralarını sarmak için birinci günden bu yana ağır çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı, afet bölgesindeki en ağır öğrenci nüfusuna sahip Hatay’da 3. okulun açılışını da tamamladı. Bölgede eğitimin aksamaması için imkânlarını seferber eden Vakıf, “Hatay’a 3 Ayda 3 Okul” kelamı kapsamında çelik materyalden inşa edilen Sabancı Arsuz Ortaokulu’nu açtı. 

Sabancı Vakfı, zelzeleden en ağır hasarı alan vilayetlerden en ağır öğrenci nüfusuna sahip Hatay’da üçüncü okulun açılışını da gerçekleştirdi. Vakfın çelik materyalden inşa ettiği Sabancı Arsuz Ortaokulu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayacak. 

Vakıf, başlattığı eğitim seferberliği kapsamında “Hatay’a 3 Ayda 3 Okul” sözü vermişti. Çocukların ve öğretmenlerin okul ortamında buluşması, eğitimin kaldığı yerden devam etmesi için Reyhanlı ilçesinde Enerjisa Hatay Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile Dörtyol ilçesindeki Sabancı Lassa Ortaokulu’nu 23 Nisan ve 19 Mayıs tarihlerinde açtı. Üçüncü okul da Arsuz ilçesinde 21 Haziran’da Sabancı Arsuz Ortaokulu ile tamamlandı.

 

Deprem bölgesinde rekor müddette 3 okul açmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, “Depremden etkilenen vilayetlerin tekrar ayağa kalkması, bölgenin güzelleşmesi için tüm uğraşımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgede öncelikli mevzular ortasında çocukların, gençlerin, öğretmenlerin tekrar okul ortamında bir ortaya gelmesi ve ülkemiz için çok değerli olan eğitimin aksamadan devam etmesi yer alıyor. Bu kapsamda da bölgedeki en ağır öğrenci nüfusuna sahip olan Hatay’da 3 ayda 3 okul açacağımızın kelamını vermiştik. Bugün Arsuz’da açtığımız Sabancı Arsuz Ortaokulu’yla verdiğimiz kelamı tutmanın gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz. Gerçek memnunluk ise çocukları, gençleri, öğretmenleri daima birlikte okul koridorlarında, sınıflarda, bahçelerde göreceğimiz gün yaşanacak. 3 okulumuz da önümüzdeki eğitim-öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayacak. Fakat vazifemiz burada bitmedi. Eğitimin kesintisiz bir biçimde sürmesi için Cumhuriyetin 100. yılında var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.” biçiminde konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın