Samsung Galaxy Watch, 13 ülkede Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi sunacak


Kullanıcıların kalp ritimlerini takip etmesine ve kalp sıhhati hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmesine yardımcı olmak için, halihazırda kullanımda olan EKG ve Tansiyon takip özelliklerine Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi özelliği ekleniyor.

Samsung Electronics, Samsung Health Monitor uygulamasındaki Düzensiz Kalp Ritmi Bildirimi (IHRN/ Irregular Heart Rhythm Notification) özelliğinin bu yaz prestijiyle 13 ülkede kullanıma sunulacağını duyurdu. Uygulama içindeki Tansiyon ve Elektrokardiyogram (EKG)[4] takibiyle eşleşen Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyon (AFib) durumunu düşündüren sistemsiz kalp ritmi bozukluklarını algılayabiliyor ve Galaxy Watch akıllı saat kullanıcılarının kalp sıhhatini daha kapsamlı bir biçimde takip edip bilgilenmesine yardımcı oluyor.

ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayına sahip Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi/IHRN özelliği, geçtiğimiz hafta Kore Besin ve İlaç Güvenliği Bakanlığı (MFDS) tarafından da onaylandı. Bu özelliğin kullanımı, ABD ve Güney Kore’nin yanı sıra Arjantin, Azerbaycan, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Gürcistan, Guatemala, Hong Kong, Endonezya, Panama ve BAE’nin dahil olduğu 13 ülkeye genişleyecek. İlgili özellik Türkiye’de de kısa müddet içinde etkin hale gelecek. 

İstendiği an EKG ölçümü yapma özelliğiyle eşleşen Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi/IHRN özelliği, muhtemel sistemsiz kalp ritmi durumlarını art planda denetim ediyor ve kullanıcıyı potansiyel AFib durumları (düzensiz kalp ritmi bozuklukları) konusunda uyarıyor. Şu an kullanımda olan Tansiyon ve Kalp Atış Suratı takibi özellikleriyle birlikte kullanıcılar, kalp ve damar sıhhatleri hakkında daha detaylı bilgiler edinebiliyor. 

Lansmanı 2020’de yapılan Samsung Health Monitor uygulaması, bugün dünya genelinde 74 ülkede kullanılıyor. 15 milyondan fazla Galaxy Watch akıllı saat kullanıcısı, bileklerinden tansiyon ve EKG ölçümü yapabilirken, tansiyon ve kalp ritimlerini de daima olarak takip edip kaydedebiliyor. 

Samsung Electronics MX İş Kolu Lider Yardımcısı ve Dijital Sıhhat Takımı Lideri Hon Pak, yaptığı açıklamada, “Kalp ve damar hastalıkları, dünya genelinde esas mevt nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, sunduğumuz tansiyon ölçümü ve sistemsiz kalp ritmi bildirimi üzere izleme araçlarıyla kullanıcılarımızı kalp sıhhatleri hakkında bilgilendirmeye ve onları bu bahiste güçlendirmeye kararlıyız. Galaxy Watch akıllı saat kullanıcılarının, gece gündüz fark etmeksizin sıhhatleri hakkında daha detaylı bilgiler elde etmesine yardımcı olmak için yeni yollar keşfetmeye devam ediyoruz” dedi.

Yeni One UI 5 Watch arayüzüyle sunulacak olan Sistemsiz Kalp Ritmi Bildirimi özelliği, birinci olarak bu yılın sonlarında satışa çıkacak Galaxy Watch akıllı saatlerde kullanılabilecek ve daha sonra özellik, evvelki sürümlerde de sunulacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın