Şişecam’dan Gürcistan’a fırın yenileme yatırımı


Cam ve kimyasallar bölümlerinin küresel oyuncusu Şişecam, bugün 4 kıtaya ulaşan küresel üretim ağını bedel katan yatırımlarla güçlendirmeye devam ediyor. Türkiye dışı birinci yatırımını 1997 yılında Gürcistan’a yapan Şişecam, ülkedeki ikinci cam ambalaj fırınını yaklaşık 20 Milyon Euro’luk yatırımla soğuk tamire aldı ve son teknolojilerle donattı. Şişecam, teknolojik kabiliyetlerin yanı sıra yeni kapasitelerle de desteklediği bu fırın ile Gürcistan’ın cam üretim kapasitesini yüzde 25 artıracak.

Kuruluşunda tüm dünyanın hürmet duyduğu küresel önder Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli kalkınma ataklarından biri olan Şişecam, Türkiye dışındaki birinci yatırımı olan Gürcistan’daki cam ambalaj tesisinde ikinci fırınını yeniledi. Yaklaşık 20 Milyon Euro’luk yatırımla yenilenen ve en yeni teknolojilerle donatılan fırın ile Gürcistan’ın tek cam üreticisi olmaya devam eden Şişecam, ülkedeki cam ambalaj üretim kapasitesini de yüzde 25 artırmış oldu.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici ve Şişecam üst yöneticilerinin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen merasim, Gürcistan Başbakan Yardımcısı, İktisat ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitashvili, Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Mtskheta-Mtianeti Bölge Valisi Davit Nozadze ve Mtskheta Belediye Lideri Dimitri Zurabishvili’nin iştirakiyle gerçekleşti.

 

Global büyüme stratejisinin birinci adımı Gürcistan’dı

Törende konuşan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin 88 yılına eşlik eden esaslı bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz. Gürcistan ise Şişecam için bu gücün küresel temsilinin birinci adımı olması açısından özel bir ülke. 1997 yılında bir özelleştirme adımıyla Türkiye dışındaki birinci yatırımımızı yaptığımız Gürcistan’da bugün 2 fırın ile yıllık 75 Bin ton cam ambalaj üretim kapasitesine sahibiz. Tek cam üreticisi olduğumuz ülkede su, maden suyu alkollü ve alkolsüz içecekler ile besin dalı için çeşitli hacim ve 3 renkte cam ambalaj üretiyoruz. Tarih ve kültür bağlarıyla sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Gürcistan’ın en büyük 100 sanayi kuruluşu ortasında yer alıyor, ülkede 250 bireye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Elverici, yeni yatırımla ilgili açıklamasına şöyle devam etti: “Şişecam’ın daima gelişim yaklaşımına uygun olarak Mina fabrikamızdaki fırınımızı en yeni teknolojilere kavuşturan bu yatırım ile tesiste ikinci fırınımızın kapasitesi yüzde 50 oranında arttı. Bu Gürcistan’daki toplam üretim kapasitemize de yüzde 25 artış olarak yansıdı. Oluşan 75 bin tonluk bu kapasite ve teknolojik yetkinlikler ile hem Gürcistan’ın hem de etraf ülkelerin cam ambalaj taleplerine daha süratli karşılık vereceğiz. Kurucumuz, Mustafa Kemal Atatürk’ten miras aldığımız vizyonla üretim ve teknoloji gücümüzü küresel ölçeğe taşımaya devam edeceğiz.”

 

Şişecam Hakkında

Temelleri 1935 yılında tüm dünyanın hürmet duyduğu küresel önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu doğrultusunda Türk cam bölümünü kurmak hedefiyle atılan Şişecam bugün, cam ve kimyasallar alanında güçlü bir global oyuncudur. Düz cam, cam konut eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, cam mesken eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düz cam alanlarında ise en büyük beş küresel üretici ortasında yer almaktadır. Şişecam, dünyanın en büyük üç soda külü üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya başkanıdır.

Düz camcam mesken eşyasıcam ambalajkimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, üretim faaliyetlerini Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de yürütmektedir.

Yetkin insan kaynağı ve akıllı teknolojilerle ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefine güçlü adımlarla ilerleyen Şişecam, yarının muhtaçlıklarını da göz önünde bulundurarak dijital altyapısını ve kültürünü dönüştürmeye kesintisiz devam etmektedir. 88 yıllık tecrübe, 24 bini aşkın çalışan, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satış ağına sahip Şişecam, “Küresel Mükemmellik” stratejisi doğrultusunda ve tüm ekosisteminin gelişimini destekleyen kapsayıcı bir yaklaşım ile büyüme seyahatini sürdürmektedir. Şişecam, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri ile uyumlu ve entegre olarak hayata geçirdiği CareForNext stratejisi ile gezegeni korumak, toplumu güçlendirmek ve hayatı dönüştürmek için sorumluluk almakta, tüm tecrübe ve yetkinliklerini her alanda sürdürülebilir gelişim için kullanmaktadır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın