Suat Köçer ile “Sanat İçin Ben De Varım”


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından özel ihtiyaçlı bireylere yönelik hayata geçirilen ‘Sanat İçin Ben De Varım’ projesi kapsamında Sinema Eğitsel Atölyesinde sinema eleştirmeni ve muharrir Suat Köçer konuk edildi. İzmit Tarihi Tren Gar binasında gerçekleşen eğitimde Köçer, öğrencilere ‘Hikâye Nasıl Senaryolaştırılır?’ konusunda çeşitli bilgiler aktardı.

 

HİKÂYELER SENARYOLAŞIYOR

“Sanat İçin Ben de Varım” projesi kapsamında edebiyat, dijital medya ve sinema alanlarında eğitim alan öğrenciler Sinema Eğitsel Atölyesine katıldı. Sinema alanının son atölyesinde çeşitli kurumlarda sinema alanında danışmanlık ve televizyon kanallarında sinema programı hazırlayan Suat Köçer, yazılan kıssanın senaryolaştırılması ve sinema okumalarının değeri hakkında konuştu. Senaryo ögeleri hakkında öğrencileri bilgilendiren sinema eleştirmeni Köçer, program sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlandırdı.

 

“ÇOKÇA ROMAN OKUYUN”

Sinema eleştirmeni ve müellif Suat Köçer, senaryo yazımının en değerli kademesinin fikir ve öykü olduğuna dikkat çekerek, fikir ve kıssası güçlü senaryoların büyük handikaplar taşımadığını söz etti. Başka sanat kollarında olduğu üzere sinemanın da temelde şahsî deneyimlerden değerli ölçüde beslendiğini belirten Köçer, senaristlerin kendi ömür hikayelerini senaryolaştırmada daha başarılı olduğunu vurguladı. Hayal kurmanın, güzel gözlemciliğin ve farklı sanat kısımları ile alakanın senaryo yazımını beslediğini söyleyen Suat Köçer, gençlere kendi hayatlarını bu açıdan değerlendirmeleri, çokça roman okumaları ve öteki sanat kısımlarıyla daha sıkı bir bağ içinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Ayrıyeten Köçer değerli direktörlerden Quentin Tarantino’ya da atıfta bulunarak, âlâ sinemalar izlemelerinin sinema estetiği ve senaryo yazımı konusunda kendilerine büyük fayda sağlayacağını hatırlattı.

 

SANAT İÇİN BEN DE VARIM PROJESİ

“Sanat İçin Ben de Varım Projesi’nde” 16-29 yaş aralığındaki engelli bireyler görsel sanatlar, klâsik el sanatları, edebiyat, sinema, tiyatro, müzik ve dijital medya alanlarında eğitimler alıyor. 2 evreli olan projede bireylerin aldıkları eğitimlerin sonucunda ortaya çıkaracakları eserler kültür sanayi eserlerine dönüşmesini sağlayacak. Kültür-sanat alanlarında yenilikçi bir anlayışla özel bireyleri sanat kolları ile buluşturan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gelecek Gençlerin Kültür Sanayileri Takviye Programı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor. Proje ile özel ihtiyaçlı bireylerin yetenek ve davranışlarının değişmesine ve ilerlemesine yardım ederek, içinde yaşadığı toplumda birliktelik şuuru kazanmasına hizmet ettiği belirtiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın