Şura Akademi’den ‘Spor’ temalı üçüncü mecmua


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Araştırmaları ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan ŞURA Kent Siyasetleri ve Araştırma Merkezi projelerine devam ediyor. Kent tarihi ve kültürünün tanıtımı ile kent ömrüne dair pratik ve teorik bilgi birikiminin güncellenmesi, özgün makalelerle desteklenerek lokal idare uygulamaların istifadesine sunulmasını hedefleyen “Şura Akademi Kent Araştırmaları Dergisi”, spor temalı üçüncü sayısını yayınladı. Şura Akademi mecmuasının üçüncü sayısı, kentsel ömür kalitesi standartlarının güzelleştirilmesine yönelik uygulanabilir, sürdürülebilir model projelere kaynak olacak ve ortak akıl içerikleri destekleyen bilimsel bir yayın niteliği taşıyor. Mecmua birinci sayısında turizm, ikinci sayısında ise akıllı kentler temalarıyla hazırlanmıştı.

 

ÖNEMLİ MEVZU BAŞLIKLARI

Şura Akademi Mecmuası ‘Spor’ temalı üçüncü sayısında Prof. Dr. Hakan Sunay, kamu spor yatırımları ve özel spor işletmelerine değiniyor. Prof. Dr. Betül Bayazıt ise hareket ve oyun temelli uygulamaların çocukların fizikî ve motor gelişimindeki değerini ele alırken, Doç. Dr. Arif Çetin de çalışmasında kent markalaşmasında spor etkinliklerinin rolünü bahis ediniyor.

 

BİLGİLENDİRİCİ MAKELELER

Dr. Eyüp Uzuner’in e-spor ekosistemi ve kente katabileceği bedelleri değerlendirdiği mecmuada, lokal idarelerde spor yoluyla sürdürülebilir kalkınma ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor başlıklı makalelerde Prof. Dr. Hakan Sunay ve Dr. Eda Adatepe somut bir miras bırakabilme noktasında bu çalışmanın değerine değiniyor. Uzm. Tahir Tarım ve Prof. Dr. Levent Atalı ise Kocaeli’de “Engelliler” ve “Spor” başlıklı makaleleriyle okuyucuyla buluşuyor. Şura Akademinin üçüncü sayısının anahtar kavramlarını, spor hizmetleri, motor gelişimi ve spor, kent markalaşması, e-spor ve sürdürülebilir kalkınma oluşturuyor.

 

İÇERİKLER ÇALIŞTAYLARIN BAHİSLERİNE NAZARAN BELİRLENİYOR

Kent Araştırmaları Merkezi Şura bir yıllık faaliyet devrinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde geniş iştiraklerle düzenlediği Turizm, Spor, Etraf, Tarım, Akıllı Kentler, Bayan ve Aile, Manisiz Kent Şura çalıştaylarında derlediği bilgileri, bilim ve istişare konseyinin genel değerlendirmeleri ile profesyonel editörlük süreçlerine dahil ederek sonuç raporları ve master planlarına dönüştürüyor. Şura Akademi Kent Araştırmaları mecmuası ise tüm bu etkinliklerde tabir edilen bilgi birikimini hakemli mecmua statüsüyle alanında uzman bilim insanlarının katkılarıyla kalıcı hale getiriyor. Mecmuanın içerikleri çalıştayların mevzularına nazaran belirlenmeye devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın