Tarihi Bedeller Kayıt Altına Alınıyor

Haymana Belediyesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi işbirliği ile başlatılan alan araştırmasıyla Haymana’nın tarihi kültürel pahaları kayıt altına alınması, bilinmeyen yapıtların de gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Haymana Belediyesi, İlçenin tarihi kültürel Ocak ayında gerçekleştirilen “Geçmişin İzinde Geleceğin Peşinde Haymana” Çalıştayı’nda gündeme gelen bahisler hayata geçiyor. Bu hususlardan biri olan Haymana’nın tarihi ve kültürel miraslarının kayıt altına alınması için alan araştırması yapılmasına başlandı.

Uzman Takım Mahalle Mahalle Geziyor

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden alanında uzman 17 kişilik bir takım iki haftadır Haymana’nın 78 mahallesini geziyor. Grup, var olan tarihi yapıtları kayıt altına alıp yeni yapıtları de gün yüzüne çıkarmak için çalışıyor.

Görür “ Haymana’nın Kent Kimliği ve İmajı Ortaya Çıkacak”

Ankara ilçelerindeki kültür varlıklarının tespiti için bir çalışma başlattıklarını belirten Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat Tarihi kısmından Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Görür “Bu yıl ve önümüzdeki yıl Haymana’daki yapıtları kayıt altına alacağız.  12 Haziran’da başladığımız çalışmamızda üç kısımdan akademisyen arkadaşlarımızın yanı sıra doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerimizle çalışıyoruz. Literatür tarama çalışmasının akabinde alana çıktık. Çalışmamızda milattan sonra 4. yüzyıldan 1950’li yıllara kadar olan devri araştırıyoruz. Haymana’da bilinen tescilli kırkın üzerinde höyük var. Yani yerleşimler var. Bu da bize Haymana’nın çabucak hemen her periyotta yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Haymana’nın gerçek kimliğiyle olması gereken yerde olabilmesi için yaptığımız bu çalışmaları Belediyemizin de dayanağıyla kitaplaştıracağız, ulusal ve memleketler arası sempozyumlarda bildiri olarak sunup bilim dünyasına duyuracağız. Haymana’nın kent kimliği ve kent imajı da ortaya çıkmış olacak.  Haymana’nın tanıtımı yapılacak. Bu açıdan kıymetli bir çalışma olacak.”

Turgut “Tarihimize Sahip Çıkıp Kültürel Kıymetlerimizi Yaşatıyoruz”

Tarihimize sahip çıkmaya, kültürel kıymetlerimizi yaşatmaya devam ettiklerini belirten Haymana Belediye Lideri Özdemir Turgut “2021 yılında Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörünü ziyaret ettiğimizde kendisiyle istişarelerde bulunup bir çalıştay yapmaya karar verdik. Bu yılın başında da Çalıştayı gerçekleştirdik. Çalıştay’ın akabinde 78 mahallemizdeki tarihi yapıtları kayıt altına alıp, yeni yapıtları gün yüzüneçıkarılması için çalışmalara başladık.  Bunun yanında Hüsameddin Ankaravi Camii ve Türbesini restore ettirip 2021 yılının Kurban Bayramında tekrar ibadete açtık. Karahoca Camiimizin yenileme çalışmaları da devam ediyor. Yalnızca var olan yapıtları değil unutulan ya da gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen eserlerimizle ilgili çalışmalarımız da sürüyor Bu değerli çalışmaya verdikleri takviye için devrin Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü şimdiki Ulusal Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Yusuf Tekin’e ve akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın