Tırnak Kozmetikleri Hakkında 5 Kıymetli Bilgi


Tırnak kozmetikleri sıhhat açısından ziyanlı olmamakla birlikte, hassasiyeti olan kimi şahıslarda alerjik tepkilere neden olabiliyor. Jel tırnak, kalıcı oje ve protez uygulamaları için kaliteli eserleri tercih etmek, paklık ve hijyen kurallarına dikkat etmek ve mümkün tepkilere karşı hassas olmak değer taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Güldehan Atış, tırnak kozmetikleri hakkında bilgi verdi. 

Bakımlı ellere ve hoş görünümlü tırnaklara sahip olmak isteyen ve vakit kaybetmek istemeyen bayanlar tarafından sıkça tercih edilen tırnak kozmetikleri, talebin artmasıyla birlikte sıkça tercih edilmektedir. Jel tırnak, kalıcı oje ve protez tırnak üzere uygulamalar hoş görünümlü tırnakları elde etmeyi kolaylaştırsa da beraberinde birtakım problemleri da getirmektedir. Giderek yaygınlaşan uygulamalar sonucunda, tırnak kozmetiklerine bağlı problemler nedeniyle dermatoloğa başvuran hasta sayısında önemli bir artış gözlenmektedir. Tırnak kozmetikleri sıhhat açısından zararsızdır, fakat kimi tedbirler almak da yarar vardır.  

 

Tırnaklarınızı yaptırmadan evvel bu tekliflere kulak verin 

Zaman kazandırması, şık görünmesi üzere avantajları olan bu formüller uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

 

1. Öncelikle süreç esnasında steril aletlerin kullanıldığından emin olun. Hem süreç esnasında enfeksiyon riskini azaltmak hem de bireyden bireye kan yoluyla bulaşabilecek enfeksiyonların denetimi için değerlidir.

2. Manikür süreci esnasında tırnağın kütikül denilen kısmının derin bir formda kesilmesi enfeksiyonlara ve tırnakta hal bozukluklarına yol açabilmektedir. Süreç esnasında mümkünse kütikül korunmalıdır.

3. Tırnaklar uygun teknikle kesilmelidir. Uygun olmayan şeklide kesilen tırnaklar, batık tırnağa yol açabilmektedir.

4. Jel tırnak, kalıcı oje üzere uygulamalar, daima değil, aralıklı olarak uygulanmalıdır. Uzun mühlet tırnak üzerinde baskı oluşturan sistemler, tırnak plağında incelme, sararma,  kırılma ve form bozukluklarına yol açabilmektedir.

5. Bilhassa jel tırnak uygulamalarında, kullanılan UV lambaları, dikkat edilmesi gereken bir öteki kıymetli bahistir. UV deri kanserleri için bilinen bir risk faktörüdür. Tırnak plağının UV’ye karşı geçirgenliği epeyce düşüktür. Yani tırnak plağı ve altındaki dokular UV’nin ziyanlı tesirlerinden korunurlar. Fakat tırnak etrafındaki dokunun kesinlikle korunması gereklidir. Uzun müddetli, sık uygulamalar, uzun vadede meselelere yol açabilmektedir. UV uygulaması esnasında tırnak dışındaki alanların uygun, parmaksız bir eldivenle kapatılması ya da süreçten evvel güneş kremi uygulaması esirgeyici olacaktır.

Tırnağınıza aralıklarla süreç yaptırın ve ellerinize güneş kollayıcı uygulayın

 

Güzel görünümlü ve bakımlı tırnaklara sahip olurken, sıhhat da korunmalıdır. Bu stil uygulamalar; sağlam merkezlerde, uzman şahıslar tarafından steril şartlarda yapılmalıdır. Uygulamaların daima değil aralıklı kullanımı yan tesirleri azaltabilmektedir. UV lambaları kullanılırken tırnak etrafındaki alanların korunması, uzun vadede deri kanserine karşı kollayıcı olmaktadır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın