TÜGİK’in Tekrar Ayağa Kalkması İçin Çalışacağız


TÜGİK’in Ankara’da gerçekleşen ve ismindeki genç ibaresinin hukuksuz formda kaldırıldığı 4. Olağan Genel Kurulu’nun akabinde ortalarında EGİAD’ın da bulunduğu 15 GİAD ortak deklarasyon yayınlayarak, TÜGİK Genel Kurulu’nda hak, hukuk ve teamüllerin herkesin gözü önünde ayaklar altına alındığı savıyla genel konseyin iptali için mahkemeye müracaatta bulunduğu davada sona gelindi. EGİAD’ın da kurucu üyelerinden olduğu, bir periyot başkanlık misyonunu de üstlendiği, Derneğin çatı kuruluşlarından TUGİK’in 02.02.2022 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’na karşı Genel Konseyin iptali talebi ile açılan davada karar geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklandı. EGİAD’ın da davacı olarak taraf olduğu davada 14.06.2023 tarihli duruşmada verilen karar ile TUGİK’in 02.02.2022 tarihli Genel Kurulu’nun Mahkeme kararı ile iptaline karar verildi.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Ankara Genç İş İnsanları Derneği (ANGİAD), Bulancak Genç İşadamları Derneği (BUGİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Eskişehir Genç İş Adamları Derneği (ESGİAD), Bursa Genç Endüstrici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD), Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD), KKTC Genç İş Adamları Derneği ve Şırnak İş Adamları Derneği (ŞİAD) lider ve temsilcilerinin de ortalarında bulunduğu dava dosyasında  son TÜGİK Genel Kurulu’nda hak, hukuk ve teamüllerin herkesin gözü önünde ayaklar altına alındığı tez edilmişti.

Dava sonucuna ait değerlendirmede bulunan EGİAD Lideri Alp Avni Yelkenbiçer, “2 Şubat 2022 yılında katıldığımız genel şuradaki yaşadığımız hukuksuzluklardan dolayı, genel konsey iptal davası açmıştık. Mahkeme genel heyetin iptaline karar verdi. Topluluğumuz ve ülkemiz ismine güzel olmasını diliyoruz. Gerekçeli kararın açıklanmasını takiben de süreci takip edeceğiz. Umuyorum ki Konfederasyonun aslında kuruluş ideolojisini söz eden “gençlik” kavramını geri kazanıp tekrar isminin bir kesimi yaptıktan sonra tekrar eski günlerindeki üzere faal ve dinamik olması için EGİAD olarak tıpkı geçmişte olduğu üzere misyonlar üstlenmekten kaçınmayız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın