Turkey halı ve yer kaplamaları fuarı için geri sayım başladı


Büyüme istikrarını sürdürerek önümüzdeki 7 yılda 65 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşması beklenen küresel halı ve taban kaplama dalının Türkiye ve Orta Doğu’daki en büyük buluşma noktası DOMOTEX Turkey, bölümün dev firmaları tarafından her yıl heyecan ve merakla bekleniyor. Oluşturduğu ticaret hacmi ile markaların büyüme seyahatine kıymetli bir katkı sunan fuar, yerli ve yabancı binlerce bölüm profesyoneli ziyaretçisiyle yeni iş mutabakatlarına taban hazırlıyor. DOMOTEX Turkey, kesim devlerinin yanı sıra memleketler arası pazara açılmak isteyen yerli üreticilere de yeni bir kapı aralıyor. Fuar, her yıl belirlenen temaları ile bir yandan iştirakçilerinin trendler odağında kendilerini geliştirmesine imkan tanırken öbür yandan da en yeni teknolojilerin sergileneceği alanlar sunuyor. Yenilik ve inovasyonlarla her geçen gün büyüyen halıcılık kesiminde 2022 yılında 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren; 2023 Nisan ayı sonu prestijiyle 826 milyon dolarlık ihracata ulaşan Türkiye halı dalının fuarda yapılacak mutabakatlarla geçtiğimiz yılın sayılarını geride bırakması bekleniyor. 2023 yılında en çok ABD, Suudi Arabistan, İngiltere, Almanya, Libya, BAE, Irak, Kuveyt, İsrail üzere ülkelere ihracat gerçekleştiren Türk üreticilerin fuara dünyanın farklı ülkelerinden satın alma profesyonellerinin gelmesi sayesinde de yeni pazarlara açılmak için adımlar atması bekleniyor.

Sektörün güçlü markaları bu yıl da DOMOTEX Turkey’de!

Düzenlendiği her yıl halı ve taban kaplamaları bölümünden gelen ağır taleplere karşılık veren DOMOTEX Turkey, bölümün birbirinden pahalı markalarına yol arkadaşlığı ederek her yıl ağını güçlendirerek büyümeye devam ediyor. Fuarın bu yılki versiyonuna Türkiye, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, ABD ve Hindistan’dan satın alma profesyonellerinin ağır bir ilgi göstermesi beklenirken, iştirakçilerin “Sürdürülebilirlik ve Geri Dönüşüm” teması etrafında sunacakları yeni eser ve tahlillerin neler olduğu da merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl 200’ü aşkın firmanın katıldığı fuarda, 103 ülkeden 18 binden fazla ziyaretçi iştirakiyle birçok yeni iş muahedesine imza atılırken; bu yıl Antalya’da düzenlenecek fuarda üreticiler, toptancılar-distribütörler, mobilya mağazaları, yer kaplama profesyonelleri ve öteki uzman perakendecilerin ağır ziyareti sayesinde iştirakçi firmaların birçok ikili iş görüşmesine fırsat bulması bekleniyor. Türkiye halı ve yer kaplamaları dalı her geçen gün ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını artırırken; yarattığı iş gücü ve ticaret hacmi ile halı ve yer kaplamaları üreticilerinin inançlı limanı pozisyonunda bulunan DOMOTEX Turkey, iştirakçilerin maksat pazarlara ulaşmasında kıymetli bir rol oynuyor. İştirakçilerin gücüne güç katan fuarın 2022 yılında yayınlanan raporunda; iştirakçilerin yüzde 79’u amaç ihracat pazarlarına DOMOTEX Turkey ile ulaştığını belirtirken, yüzde 93’ü ise fuarın ziyaretçi kalitesinden mutlu olduklarını belirtti. DOMOTEX Turkey’in her yıl olduğu üzere bu yıl da memnuniyet oranını artırarak büyüme ivmesini sürdürmesi bekleniyor. 

Sektörün yeniliklerine konut sahipliği yaparken Antalya’ya canlılık katacak

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi (OFM)’nin zelzele sonrası gelen yardımlar için lojistik üs olarak kıymetlendirilmesi nedeniyle bölümün büyüme istikrarının sürdürülebilmesi için bu yıla özel Antalya’da devam etme kararı alan DOMOTEX Turkey, yeniliklere konut sahipliği yaparken, konaklamadan besin dalına, turizmden cümbüş bölümüne kadar birçok bölüme dolaylı olarak da katkı sunacak. Fuar doğal mineraller içeren ve ortamın ışığıyla kendi kendini temizleyen nano-halılar, antibakteriyel güçlü taban kaplamaları ve laminatlar, dekoratif halılar, kaymaz tabanlı halılar ve el dokuması görünümlü üst segment makine halıları üzere birçok yenilikçi eseri de yakından tanıma fırsatı sunacak. İklim krizinin de tesiriyle bilhassa sürdürülebilir örneklerin öne çıkacağı fuarda, iştirakçiler etraf dostu çalışmaları hakkında da ziyaretçileri bilgilendirecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın