Türkiye’de Tecrübe Odaklı Seyahatin Yeni Rotası: Taşlıca


Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden köy, Gelecek Turizmde ile yine keşfediliyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes iştirakinde yürütülen Gelecek Turizmde Programı, Muğla’daki üçüncü sürdürülebilir turizm rotası Taşlıca ile yoluna devam ediyor. Türkiye’nin birinci sürdürülebilir turizm programı Gelecek Turizmde’nin paydaşları, yeni turizm rotasını yerinde tanıtmak ve bölgede yürütülen faaliyetleri paylaşmak üzere Taşlıca’da bir ortaya geldi. Etkinlikte Michelin yıldızlı Şef Maksut Aşkar, 18 Haziran Dünya Sürdürülebilir Gastronomi Günü kapsamında paydaşlara büsbütün Taşlıca’nın mahallî eserleriyle hazırlanan lezzetler sundu. Proje kapsamında bayanların güçlenmesi, yeni istihdam imkanları yaratılarak mahallî kalkınmaya katkı sağlanması ve sorumlu turist anlayışının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülüyor.

Gelecek Turizmde, 16 yıldır mahallî kalkınma modelleri oluşturma gayesiyle yoluna devam ediyor. Program, 2021 yılında yaşanan orman yangınlarının akabinde çevresel, toplumsal ve ekonomik rehabilitasyon sürecinin sürdürülebilir turizm dayanağıyla hızlanması maksadıyla odağını Muğla’ya çevirdi. 

Muğla’da bugüne kadar; kamu işçisi ve turizm işletmelerine yangınla çaba eğitimleri verildi, ormanlık alanlara su tankerleri yerleştirildi. Bayan kooperatiflerinden bayan girişimcilere, akademisyenlerden çiftçilik yapan bayanlara, geniş çapta iştiraklerle çalıştaylar gerçekleştirilerek gereksinimler belirlendi. Toplumsal cinsiyet eşitliği hareket planı hayata geçirildi. Bu doğrultuda gelecek periyotta yöre halkına yönelik sürdürülebilir turizm, konut pansiyonculuğu, kültürel ve ekolojik miras farkındalığı, toplumsal medya kullanımı, finansal okuryazarlık, girişimcilik üzere farklı mevzularda eğitimler verilmesi planlanıyor.

Program kapsamında, Akyaka ve Köyceğiz’in akabinde üçüncü sürdürülebilir turizm rotası olarak Taşlıca’nın turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak. Böylece mahallî kalkınmaya takviye olunacak ve ekonomik fırsatların artmasına katkı sağlanacak.

Bozburun yarımadasının güneybatı ucundaki son yerleşim yeri Taşlıca’da, büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra zeytin, badem, incir ve yerli karakılçık buğdayı üretimine dayalı susuz tarım yapılıyor. Köy ayrıyeten, arkeolojik yüzey araştırmaları hala devam eden 2600 yıllık Phoenix Antik Kenti’ne de konut sahipliği yapıyor. 

Anadolu Efes Küme Kurumsal Bağlantı ve İlgiler Yöneticisi (CCAO) Selda Susal Saatçi, “Gelecek Turizmde’de ana gayelerimizden biri, ülkemizin yalnızca deniz-kum-güneş turizmi açısından değil, doğal, kültürel ve tarihi açıdan da epeyce güçlü kaynaklara sahip olduğunu sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla gösterebilmek. 

Program kapsamında fon takviyesi sağlamakla kalmıyor, yerelde danışmanlık ve irtibat dayanağı de veriyoruz. Projelerin uygulandığı beldelerde hayatına dokunduğumuz tüm bayanların girişimcilik seyahatini yakından, gururla takip ediyoruz. Taşlıca üzere Türkiye’nin bâtın kalmış cevherlerinden birinin potansiyelini ortaya çıkarmamızla, tarihi ve kültürel mirasın işaretçisi kahverengi turizm tabelalarının yerleştirilmesine de vesile olduk. Bu, Gelecek Turizmde kapsamında attığımız adımların ne derece büyük çarpan tesiri yaratabildiğine dair kıymetli örneklerden biri. Modeller yaratmak, bu modeller aracılığıyla da öbür teşebbüslere ve projelere ilham vererek toplumsal tesirin arttığını görmek bize büyük memnunluk veriyor” dedi.

UNDP Türkiye Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföyü Temsilcisi Pelin Rodoplu, turizmi mahallî iktisatların güçlenmesi için kıymetli bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak değerlendirdiklerini vurgulayarak “Taşlıca üzere bölgelerde gerçekleştirilen sürdürülebilir turizm faaliyetleri hiç elbet lokal kalkınmaya değerli katkılar sağlıyor. Gelecek Turizmde Programı kapsamında Taşlıca’da yöre halkına yönelik kapasite geliştirme eğitimleri düzenleyeceğiz. Taşlıca sakinlerinin turizmde daha faal rol almaları için turizm dalına yönelik maharetlerinin geliştirilmesini ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını benimsemelerini hedefliyoruz. Taşlıca; klasik tarım terasları, susuz tarım uygulamaları, yöreye mahsus ziraî eserleriyle de tamamlayıcı bir biçimde turizmi destekliyor. Tüm paydaşlarımız ile ortak gayretlerimizin Taşlıca’nın varlıklı doğal ve kültürel mirasının korunmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Beril Yamaner, “Bakanlık olarak temel gayemiz turizm potansiyeli olan alanların kıymetlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütmek ve böylelikle turizm faaliyetlerini çeşitlendirmek, ülke geneline ve 12 aya yaymak, turizmden elde edilen geliri artırmak. Bu kapsamda yürüttüğümüz kıymetli çalışmalardan birisi de güçlü iştirak yapısıyla 16 yıldır Türkiye’nin farklı bölgelerinde sürdürülebilir turizm teşebbüslerini desteklediğimiz Gelecek Turizmde. Taşlıca’da yürüttüğümüz projede, kültürün, tabiatın ve gastronominin seyahatine odaklanarak toplum temelli sürdürülebilir turizme katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. İş birliğimizin daha da güçlenerek devam etmesi, kültürel kıymetlerin titizlikle korunması ve gelecek jenerasyonlara aktarılması için değerli bir fırsattır” dedi.

Gelecek Turizmde, bugüne kadar 19 proje ile 200 bin kişinin hayatına dokundu. Yaklaşık 500 bayana direkt ya da dolaylı olarak istihdam sağlandı, 600 STK ve 23 üniversite ile iş birliği yapıldı. Program kapsamında desteklenen hibe projeleri ile mahallî eserler, kültürel ve doğal kıymetler öne çıkarılarak yeni ziyaretçilerin çekilmesi ve lokal geçim kaynaklarının güzelleştirilmesi sağlandı. Sürdürülebilir turizm konusundaki mahallî teşebbüslere bugüne kadar yaklaşık 2 milyon ABD doları hibe ve irtibat yatırımı gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın