UNESCO’nun istişare organı Icomos İznik’te


UNESCO’nun istişare organı olan Memleketler arası Anıtlar ve Sitler Kurulu yetkililerinden oluşan heyet İznik’te bir hafta boyunca incelemelerde bulunacak.ICOMOS yetkilileri birinci gün İznik Belediye Lideri Kağan Mehmet Usta’yı ziyaret ettiler.

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devri yapıtlarının günümüze kadar ulaştığı,  bütün kiliseler tarafından tanınan en değerli ekümenik konsillerden ikisine mesken sahipliği yapması nedeniyle Hristiyanlık için de büyük ehemmiyet taşıyan İznik’in UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için çalışmalar sürat kazandı.

Hatırlanacağı üzere, tarihi özellikleri ile medeniyetlerin somut ve somut olmayan kıymetlerini günümüze kadar taşıyan eşsiz tarihi kent olması nedeniyle İznik, 2014 yılında Dünya Miras Süreksiz Listesi’ne dahil edilmişti. Daimi adaylık çalışmaların yürütülmesi için 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İznik Alan Başkanlığı kuruldu. İznik Alan Başkanlığı’nca hazırlanan idare planı, 2022 Mayıs ayında Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu’nca onaylanarak yürürlüğe girdi. UNESCO uygulama rehberine uygun olarak hazırlanan İznik’in adaylık evrakı, 2022 Ağustos ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edildi. İznik Alan Başkanlığı’nın 1 yıl üzere kısa müddette bitirdiği idare planı ve adaylık belgesi, ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede’ UNESCO daimi listesine aday olmaya paha görüldü. Bakanlık, 19 Eylül 2022 tarihinde Türkiye’den yalnızca İznik’in daimi adaylık evrakını UNESCO Dünya Miras Merkezi’ne gönderdi. Türkiye’nin İznik Dosyası’nı içerik ve format tarafından eksiksiz olarak kabul eden UNESCO adaylık sürecini resmen başlatırken, evrak UNESCO’nun müşavere organı olan Milletlerarası Anıtlar ve Sitler Konseyi’ne iletildi. ICOMOS’dan görevlendirilen uzman Gabriela Semova Koleva, belgede sunulan alanların korunmuşluk durumları ile ilgili alan idarelerini incelemek üzere İznik’e geldi.

İznik Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan İznik ICOMOS Misyonu Toplantısı’na Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, İznik Belediye Lideri Kağan Mehmet Usta, ICOMOS yetkilisi Gabriela Semova Koleva, İznik Alan Lideri Doç. Dr. Şehnaz Eraslan Alıcıgüzel, İlgili organlarda misyonlu akademisyenler, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bürokratları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve ilgili işçiler katıldı.

Açılış konuşmalarının akabinde yapılan oturumda ICOMOS uzmanı Gabriela Semova Koleva, ICOMOS’un kıymetlendirme sürecindeki rolünü anlattı. Gabriela Semova Koleva, İznik’te bir hafta sürecek kıymetlendirme programı kapsamında, hem adaylık evrakında yer alan alanlarla ilgili sunumları dinleyecek hem de saha da şahsen teknik inceleme seyahatleri yapacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın