Ünlü Heykeltraş Server Demirtaş’ın ”Aşk” isimli yapıtı Caresse Bodrum’da


Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa, Bodrum’un mimarı dokusuyla birleşen vizyoner sanat projesi Caresse Art’ın ‘’ Artistic Integrity’’ isimli standı sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Caresse Arka projesinde yer alan ve otelin giriş kısmında konumlandırılan Server Demirtaş’ın Aşk isimli yapıtı de projenin en dikkat alımlı yapıtları ortasında yer alıyor.

Caresse Arka projesini hayata geçiren Elçin Sümer, Server Demirtaş’a, birinci yılında kürasyonunu da gerçekleştirdiği “Artistic Integrity” temalı standının ayrıntılarından bahsediyor. Server Demirtaş’ın bu etkileyici projede yer almak istemesinin akabinde, kendisinin Aşk isimli heykeli Artistic Integrity’nin ve otelin kalıcı yapıtı olarak konumlanıyor.

Türkiye’de ve dünyada mekanik heykelleriyle tanınan, kinetik heykel sanatının en kıymetli temsilcileri ortasında gösterilen Server Demirtaş, 1700 lü yılların heykel ustası olan Antonio Canova’nın “Aşk” heykelinden aldığı ilhamla, Caresse Art’a özel olarak devrin sanat anlayışıyla ustalıkla tekrar yorumluyor. Sanatçı, heykelin konsept olarak da yerle bütünleşebileceğinden yola çıkarak, heykelin kinetik versiyonunu hayata geçiriyor.

İki figürlü, kinetik ve kalıplı olması sebebiyle 5-6 ay süren yapıtın imal ve tasarım kademesinde, Server Demirtaş, Antonio Canova’yı ruhsal ve duygusal olarak, daha da yakından tanıma bahtını buluyor ve Antonio’nun aşk hissinden nasıl bir beklentisi olduğunu anlıyor.

Eserin çok yumuşak dokunuşlarla aşkı tasvir etmesi, Caresse Bodrum’un isim manası olan dokunuş ve okşama hislerine  da atıfta bulunuyor. Heykeli yaparken yeni hisler öğrendiğini ve bundan epeyce etkilendiğini belirten Demirtaş, Caresse Arka projesinde yer aldığı için çok memnun olduğunun da altını çiziyor.

Küratörlüğünü Elçin Sümer’in üstlendiği Artistic Integrity başlıklı stant 31 Ekim 2023 tarihine kadar Caresse, a Luxury Collection Resort&Spa,Bodrum içerisinde ziyaret edilebilir. Caresse Arka projesi Borusan Otomotiv ve Shelton markalarının takviyeleriyle gerçekleştirilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın