Uzaktan Çalışma İsteği Yüzde 84’e Ulaştı


Fenix İnsan Kaynakları Danışmanlığı’nın ‘2023 Yarıyıl İstatistikleri’ çalışanların ve adayların misyon tariflerindeki, maaş beklentilerindeki ve çalışma biçimi tercihlerindeki değişimleri ortaya koydu. Buna nazaran; uzaktan çalışma isteği 2022’nin birinci yarısında yüzde 66 iken, 2023’ün birinci yarısında yüzde 84 oldu. 

Yılın başından bu yana Davet Merkezi, Telekomünikasyon, Otomotiv, e-Ticaret, Yazılım & BT, Turizm, Fuarcılık, Perakende, Güvenlik Sistemleri, Finansal Hizmetler dallarındaki farklı uzmanlıklar için işe alım süreçlerini yürüten Fenix İnsan Kaynakları Danışmanlığı, 12 vilayette yaptığı anketlerle dalın nabzını tuttu. Anketler Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sakarya ve Samsun’da yaşayan; 21-45 yaş aralığında 4100 kişi ile yapıldı, iştirakçilerin yüzde 59’unu erkek, yüzde 41’ini bayanlar oluşturdu. Çalışan ve adaylara yapılan anketlerin yanı sıra Fenix, İnsan Kaynakları Yöneticileri ile görüşerek şirketlerin işe alım yaklaşımlarını da derledi. 

Fenix İnsan Kaynakları Danışmanlığı’nın Ocak-Haziran aylarını kapsayan ‘2023 Yarıyıl İstatistikleri’ne nazaran maaş beklentisi en çok artan çalışan ve adaylar Yazılım, IT ve e-Ticaret alanında uzmanlık sahibi olan şahıslar oldu. Bu bölümlerde çalışan bireylerin maaş talepleri en az yüzde 18 arttı. Artışta adayların yurt dışı çalışma fırsatlarını daha sıklıkla değerlendirmeye başlaması ve Türkiye’deki taleplerini de bu doğrultuda belirlemesi tesirli oldu.

 

Antalya’daki Adayların Yalnızca Yüzde 2’si Ofiste Çalışmak İstiyor

2022’nin birinci yarısında adayların yüzde 10’u ofisten, yüzde 24’ü hibrit ve yüzde 66’sı uzaktan çalışmayı isterken; bu yarıyılda görüşlerde bariz bir değişiklik ortaya çıktı. Ocak-Haziran 2023’te çalışma biçimi ile ilgili görüşleri alınan adayların yüzde 5’i ofisten, yüzde 11’i hibrit çalışmayı istediği lisana getirdi. Yüzde 84’ü üzere büyük bir çoğunluk ise uzaktan çalışmayı tercih ettiğini söyledi. Fenix İK Kurucusu Ülker Piri adayların değişen tavrını şöyle açıkladı: “Pandeminin zarurî kıldığı uzaktan çalışma şartları başta pek çok kişi tarafından ‘demek bu türlü de olabiliyormuş’ üzere olumlu karşılansa da gençler için yalnızlaşma, çocuklu çalışanlar için ek zorluklar üzere nedenler de doğurmuştu. Bu nedenle yasaklar kalkıp da ofislere dönme imkanı ortaya çıkınca, yapılan anketlerde ‘ofisten ya da hibrit çalışma’ seçeneklerini tercih edenlerin oranı yüksek çıkıyordu. Ama pandeminin büsbütün gündemden çıkması, okulların olağan sistemine geçmesi ve iş dışı toplumsallaşma imkanlarının artması fikir değişikliklerine yol açtı: Uzaktan çalışmaya olan talep süratle arttı. Doğal ekonomik zorluklar da çalışanları büyük kentlerden taşınmaya, iş verenleri de farklı kentlerden daha ucuz maliyetle işe alım yapmaya yönlendirdi.”

Şehirlere nazaran incelendiğinde İstanbul’da görüşülen adayların yüzde 97’si, İzmir’deki adayların yüzde 92’si, Ankara’daki adayların ise yüzde 90’ı uzaktan çalışmayı isterken, Antalya’da bu oran yüzde 98’i buluyor. 

 

Yapay Zeka İş Tariflerini Değiştirdi

2022’nin tıpkı devrine nazaran 2023’ün birinci altı ayında iş tarifleri en çok değişenler, İnsan Kaynakları, Muhasebe, Elektronik Para ve Ödeme imkanı sunan Finansal Hizmetler bölümü alanları oldu. İş tariflerindeki değişimin en değerli nedeni ise kelam konusu bölümlerde yapay zeka kullanımının artması olarak belirlendi. Örneğin Bordro Yöneticisi konumu iş tarifine “RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) süreçlerinde tecrübe sahibi”, İnsan Kaynakları Yöneticisi durumu iş tarifine “Tercihen İK süreçlerinin dijitalize edilmesi projelerinde vazife almış”, Yetenek İdaresi Uzmanı iş tarifine “Yetenek matrislerine hakim ve küresel süreçlerin entegrasyonu üzere dijital süreçlerde yer almış” üzere unsurlar eklenmeye başladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın