Visa Avrupa İnovasyon Programı 2023 periyodu için seçilen fintech’leri duyurdu


Visa Avrupa İnovasyon Programı, Türkiye’deki 2023 periyodu için seçilen beş fintech’i açıkladı.  Avrupa’daki yenilikçi fintech’lerin iş birliği ve hızlandırma platformu olan program, finans ve ödeme dallarında inovasyonu teşvik etmek maksadıyla, teşebbüsçü ekosistemini Visa ve global iş ortakları ile bir kere daha bir ortaya getirecek. İspanya, İtalya, Kıbrıs, Malta, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan’da yürütülen programa, 2018’deki lansmanından bu yana 50’den fazla ülkeden 1.000’den fazla fintech başvurdu. Yalnızca bu periyotta ise müracaat sayısı 300’e yaklaştı. 

Programın Hackquarters ile birlikte yürütülecek olan Türkiye ayağında, bu yıl Türkiye programı için alınan toplam 55 müracaat ortasından seçilen fintech’ler, Abonesepeti, Agrio Finans, Craftgate, Enqura ve Recepta oldu. Seçilen fintech’lerin hepsi, memleketler arası seviyede ölçeklendirilebilir olma potansiyeline sahip iş modellerini, bilgi birikimlerini ve büyüme tutkularını gösterdi. Program mühletince fintech’ler ezber bozan çözümlerini      geliştirecek, üye işyerleri ve KOBİ’leri güçlendirecek, yeni ödeme akışlarını ortaya çıkaracak ve entegre finans ile akıllı ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek üzere çalışacaklar. 

 

Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Lideri Jak Telyaz proje ile ilgili olarak, “Visa Avrupa İnovasyon Programı’nın Türkiye’deki muvaffakiyetinden ve bu teşebbüs programının milletlerarası seviyedeki başarılı uygulanmasını sürdürmekten ötürü gurur duyuyoruz. Bu proje ile Visa, fintech ekosistemini birbirine bağlamaya ve fintech’lerin işlerini ölçeklendirmelerine takviye olmak için onlara gerekli görünürlüğü, ağı ve yetenekleri sağlamaya devam ediyor. Bu program ile geleceğin ödeme sistemlerinin ve Türkiye’deki fintech ekosisteminin gelişimine katkımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

Hackquarters CEO’su ve Kurucusu Kaan Akın ise “Startup ekosistemini her vakit destekleyen Hackquarters olarak, fintech’lerin en yenilikçi kurumsal ortaklarla ilişki kurması için tutkuyla çalışıyoruz. Hackquarters, 2019 yılından bu yana Visa Avrupa İnovasyon Programı’nın uygulayıcısı ve global bir finans önderiyle karşılıklı yarar yaratmaya dayalı bu iş birliğini genişletmeye devam ediyor. Fintech’lerin işlerini büyütmelerine yardımcı olan Visa Avrupa İnovasyon Programı, global bir inovasyon ağına, finansmana ve iş uzmanlarına erişim sağlarken tıpkı vakitte bu alanda somut örnekler oluşturuyor ve müşterilerin tecrübelerini tekrar şekillendiriyor” formunda kıymetlendirme yaptı. 

 

İş birlikleri, birlikte yaratım ve ölçeklenebilir tahlillerle fintech ekosistemine bedel katıyor

Visa, fintech’lerle iş birlikleri, global iş paydaşlığı ağına erişim sağlama ve teşebbüslerin büyümelerini hızlandırma konusunda güçlü bir geçmişe sahip. Visa Avrupa İnovasyon Programı, fintech ekosistemine birebir mentor buluşmaları, tavsiyeler, teknolojik imkanlar ve müşterilere erişim dahil olmak üzere Visa’nın altyapısına erişim sağlıyor.

Visa Güney Avrupa Bölge Genel Müdürü Bea Larregle, Program hakkında şunları ekliyor: “İş birlikçi inovasyon, daha kapsayıcı ekonomiler inşa etmek ve ekonomik büyüme için çok kıymetli. Programın Güney Avrupa bölgesinin farklı pazarlarındaki başarılı tecrübelerinden sonra, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Malta, Portekiz, Türkiye ve Yunanistan’da yeni devirde programa kabul edilen fintech’leri kutluyoruz. Fintech’leri Avrupa’da ödemelerin ve ticaretin geleceği için değerli bedeller olarak görüyoruz ve daha fazla fintech yeteneğini keşfetmeye ve teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Visa Avrupa İnovasyon Programı 2023’e Türkiye’den seçilen fintech’ler:

Abonesepeti: Abonesepeti tüm abonelikleri, tek bir uygulamada başlatma, yönetme, sonlandırma ve daha fazlasını yapmaya yardımcı olan bir abonelik idare platformudur. Böylece, birinci hizmet başlangıcından abonelik iptal sürecine kadar tüm abonelik meselelerine tahlil üreterek tüketicinin vakitten ve paradan tasarruf etmelerini sağlar.

Agrio Finans: Agrio, tarım ve besin iktisadını Yeşil Mutabakata hazırlayan tesir odaklı bir finansal teknoloji tahlilidir. Tahlil, kontrollü finansal otorizasyon yapısı ile tarım ve besin tedarik zinciri için Yeşil Mutabakat uyumlu dijital varlık ihracını mümkün kılar.       

Craftgate: “One-Stop” Shop Ödeme Orkestrasyonu. Craftgate, tek noktadan tüm banka sanal POS’larını, yurt içi ve yurt dışı ödeme kuruluşlarını ve alternatif ödeme usullerini sisteminize entegre edebilmenizi ve hepsini tek panelden yönetebilmenizi sağlayan ödeme orkestrasyonu aracıdır.       

Enqura:  Yeni jenerasyon uzaktan kimlik tespiti platformu. 2023 yılında memleketler arası Stevie ödüllerinde finans sanayisinde inovasyonda harikalık altın mükafatı kazanmış, üstün süratli bir uzaktan müşteri, kimlik ve yüz doğrulama tahlilidir.       

Recepta: Recepta işletmelerin kasada e-posta yahut telefon numarası üzere rastgele bir şahsî bilgi gerektirmeden müşterilerine özelleştirilmiş kağıt ve dijital makbuzlar sunmalarına yardımcı olan bir platformdur. Recepta ödeme kartı numarasını müşteriyi tanımlamak için kullanır ve müşterilerin spam e-postalardan, davetlerden ve pazarlama bildirilerinden korunmasını sağlar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın