Yapay zeka yazılım testine yeni bir boyut kazandırıyor


Dijital kontakların artmasıyla uygulamaların azamî kalite, güvenilirlik ve yüksek performans sunmasını sağlamak için yazılım sistemlerinin sistemli test edilmesi gerekiyor. Klâsik test süreçlerinin farklı düzeylere taşınmasında, yazılım testine yönelik artan farkındalığın ve yapay zekanın tesirli olacağı öngörülüyor. Bulundukları noktada, yazılımları daha süratli ve aktif bir biçimde geliştirmeye odaklandıklarını söyleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Bu süreçte teknolojinin her alanında olduğu üzere devreye yapay zeka giriyor. Münasebetiyle birbirini besleyen bu iki alanın sıkı bir iş birliği içinde olacağını düşünüyorum.” yorumlarında bulundu.

Hayatı kolaylaştıran eser ve hizmetlere yönelen günümüz tüketicisi, dijital araç ve uygulamalardan daha fazla hizmet talep ediyor. Bu taleplere hakikat karşılık vermek için de tüm yazılım süreçlerinin düzgün ve sistematik formda test edilmesi gerekiyor. Yanlışsız ataklarla kusurları gideren yazılım testi uygulamaları yazılım sürecinde aktif bir rol oynarken, yüksek pazar hissesi sunarak müşteri memnuniyeti sağlıyor. Yazılım testlerinin gerçek uygulandığı takdirde randımanın ve kalitenin artacağından bahseden TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Her vakit için daha güzel yazılım geliştirmek mümkün. Değerli olan bu ilerleme sürecinde hangi teknolojiyi nasıl kullanacağımızı tespit etmek. Bu yoldaki en yeterli destekçinin, klâsik test sürecini çok farklı düzeylere taşıyabileceğine inandığım yapay zeka olduğunu düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

 

AI Teknolojisi ile Yazılım Testi Maliyeti Azalıyor 

İş verimliliği her bölümde olduğu üzere bilişim dünyasında da kendini gösteriyor. Yazılımda meydana gelen kusurlar, markanın prestijine ziyan verebileceği üzere müşteri kayıplarına da yol açıyor. Bu sebeple sistemlerin daima ve nizamlı test edilerek uygunlaştırma ve geliştirme sağlayacağı alanların tespit edilmesi gerekiyor. Dijital araç ve uygulamaların asgarî meseleyle azamî performans sunmasına imkan sağlayan yazılım testi, bu özelliklerinin yanı sıra müşteri memnuniyetini de artırıyor. Yazılım testi dataya dayalı bir uygulama olduğundan sürecin büyük çoğunluğu bu bilgilerin ölçümlenmesine harcanıyor. Münasebetiyle yazılım sistemine entegre edilecek AI teknolojisi, daha az maliyet ile daha fazla test yapılması manasına geliyor. Böylelikle süreci hızlandırarak vakit tasarrufu sağlıyor. 

 

“İnsan Gücünden ve Teknolojiden Tıpkı Anda Yararlanmak Âlâ Bir Yol Olabilir”

Belli aralıklarla yapılması gereken testlere AI teknolojisinin gelmesi, yazılım test uzmanlarının işini kolaylaştırdığı üzere daha farklı kısımlara odaklanarak kaliteli eserler ortaya çıkarmalarına katkı sağlıyor. Ayrıyeten tüm bu avantajlar sayesinde gelişmekte olan kalite denetim inovasyonu alanına yönelerek daha güzel yazılım hedeflenebiliyor. Yazılım testi ve yapay zekanın bir ortada kullanılmasının kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğuna değinen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Belki de hepimizin daha çok vakte, iç içe olduğumuz teknolojiye daha çok güvenmeye ve gitgide artan beklentimizin tam manasıyla karşılanmasına muhtaçlığı var. Bu noktada insan gücünden ve teknolojiden tıpkı anda yararlanmanın güzel bir yol olduğuna inanıyorum. Artık aklımızdan geçirdiğimiz en ufak bir niyete bile yapay zekadan birçok karşılık bulabildiğimiz bu periyotta, test uzmanlarının perspektifinin AI teknolojisiyle birleştiği takdirde yazılımda bir ihtilal gerçekleşeceğine inanıyorum.” sözlerini kullandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın