Yaz tatilinde Sancar Maruflu Bilim Merkezi’ne


Konak Belediyesi’nin Çınarlı Rekreasyon Alanı içinde hizmet veren Sancar Maruflu Bilim Merkezi, yaz tatilinde de çocukların gözdesi olmaya devam ediyor. Bir yılı aşkın müddettir çocukları bilimle buluşturan merkez, ziyaretçilerini, içinde yer alan dev planetaryum ile uzayda keşfe çıkarıyor, birbirinden değişik bilimsel deneylerle çocukların ufkunu genişleterek dünyayı algılamalarına fırsat veriyor. Eğitim öğretim yılı içinde İzmir’den ve etraf vilayetlerden öğrenci kümelerini konuk eden merkez, yaz tatilinde de çocukların uğrak adresi olmaya devam edecek.

                                               

Gerçek gibi

Merkezdeki en ilgi çeken alanlardan birini kubbe bir tavana balık gözü projeksiyon ile yansıtılan imaj ile gerçeklik hissini artıran, böylelikle imgenin içindeymiş hissi oluşturan planetaryum oluşturuyor. Çocuklar planetaryumda gezegenler, gök cisimleri ve galaksileri gerçekmiş üzere gözlemleyebiliyor, uzay fiziği hakkında bilgi ediniyor.  Gösterim sonrasındaki soru-cevap kısmında çocuklar yerçekimi kanunları, kara delikler, genel görelilik, vakit, ışık, karanlık unsur ile ilgili sorularına karşılık buluyor. 

 

Deneylerle keşfediyorlar

Sancar Maruflu Bilim Merkezi’nde çocuklar için hazırlanan program dahilinde ziyaretçiler, on altı farklı deney istasyonunda bilimsel deneyler yapıyor. Bu esnada deneyin nedeni ve maksadı, hangi bilimsel gerçekleri doğruladığı, hangi keşiflere yol açtığı, bu keşifleri hangi bilim insanlarının yaptığını ve hayat kıssalarını öğreniyor. Merkezdeki deney istasyonları elektrik, elektronik, manyetizma, optik, basınç, yenilenebilir güç, hava yoluyla güç transferi, tabiatın fizik kanunları ve yer çekimi ile ilgili deney aletlerini kapsıyor. Bu kapsamda merkezde bulunan Tesla bobini, plazma küresi, Magdeburg küreleri, Van de Graff jenaratörü, mikroskop, küp yanılgısı, Bernoulli üfleyicisi, Güneş güç meskeni, Radyometre, elektroskop, dinamo, elektrik motoru, manyetik güç kiti, Jiroskop, ses ve titreşim kiti üzere deney aletleriyle birlikte çocukların kendi yıldız sistemlerini, galaksi kümelerini, nötron yıldızları, süpernova patlamaları, nebula oluşturma, gezegen oluşturma, yaşanabilir gezen saptama, kara delik oluşturma ve hatta big bang simülasyonu yapmalarını sağlayan uzay simülasyon programı bulunuyor. Çocuklar deney aletlerini vazifeli rehber eşliğinde, inançlı bir formda kullanıyor.

 

Online randevu

Çocukların gökyüzü ve uzay hakkında meraklarını giderdiği, heyecanlı ve eğlenceli deneyler yaptığı Sancar Maruflu Bilim Merkezi, hafta içi salı, çarşamba, perşembe ve cuma; hafta sonu ise cumartesi günleri saat 09.00-17.00 ortası hizmet veriyor. Seans saatleri hafta içi 10.00, 13.00, 14.00 ve 15.30; cumartesi günü ise 10.30, 13.00 ve 15.00’te başlıyor. Konak Belediyesi Sancar Maruflu Bilim Merkezi’ndeki etkinliklere iştirak sağlamak için “smbm.konak.bel.tr” resmi web sitesi üzerinden randevu oluşturuluyor. Web sitesinin yanı sıra “sancarmaruflubilimmerkezi” isimli instagram hesabı da takibe açık. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın