Yazın cilt sıhhatimiz tehlikede


Yaz aylarında havaların ısınması, güneşin sert ışınları ve artan nem cildimizde değişikliklere ve kimi sıkıntılara yol açabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Salman, gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda cilt sıhhati için gerekli tedbirleri almanın son derece değerli olduğunu vurgularken “Yazın artan sıcaklık ciltte yağlanmaya ve tıkanmış gözeneklere yol açarak sivilceleri yaygınlaştırabiliyor. Ciltte su kaybı oluştuğundan kuruluk, pul pul dökülme ve donuk bir görünüme yol açıyor. Bilimsel araştırmalar da; güneş ışınlarının ciltte kırışıklığın artması, güneş yanığı, güneş lekeleri, erken yaşlanma ve cilt kanseri riskinin artmasında çok büyük tesiri olduğunu gösteriyor” diyor. Cildimizi yaz aylarının olumsuz tesirlerinden korumak ve yaz ışıltısı sağlamak için birtakım kurallara dikkat etmek hatta bunları ömür alışkanlığı haline getirmek gerektiğini belirten Doç. Dr. Andaç Salman, 7 altın ipucunu sıraladı, değerli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

Güneş kremini ihmal etmeyin

Mutlaka güneş kremi ile korunun. Yüksek SPF’li (koruma faktörü en az 30), hem UVA hem de UVB’ye karşı muhafaza sağlayan bir güneş kremini kâfi ölçüde ve bilhassa dışarıda vakit geçirirken iki saatte bir yine uygulayın. Güneş kremi, cildinizi ziyanlı UV ışınlarından koruyarak güneş yanığını, erken yaşlanmayı ve koyu lekelerin gelişimini önler. 

Derinizi içten ve dıştan nemlendirin

Vücudunuzu ve cildinizi nemli tutmak için gün boyunca bol su için. Ayrıyeten nem düzeylerini en ülkü ölçüde korumak için cilt tipinize uygun, hafif, yağsız bir nemlendirici kullanın. Âlâ nemlendirilmiş cilt dolgun, parlak ve sağlıklı görünür.

Düzenli olarak cildinizi temizleyin

Ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak, taze ve parlak cildi ortaya çıkarmak için cilt bakım rutininize nazik bir temizleme eseri ekleyin. Hücre yenilenmesini desteklemek ve daha pürüzsüz bir cilt elde etmek için alfa-hidroksi asitler (AHA’lar) yahut beta-hidroksi asitler (BHA’lar) üzere bileşenler içeren bir temizleyici seçin. Güneş ışınlarına hassaslık yaratmaması açısından bu eserleri bilhassa gece kullanmaya itina gösterin. Deride tahribata neden olabilecek sert fizikî ovmalardan kaçının.

Antioksidanlarla beslenin

Diyetinize çilek, yeşillikler, turunçgiller ve fındık üzere antioksidan açısından varlıklı yiyecekler ekleyin. Antioksidanlar, güneşe maruz kalmanın neden olduğu hür radikallerle savaşarak cilde verilen ziyanı en aza indirmeye ve cildinizdeki ışıltıyı müdafaaya yardımcı olur. Ek müdafaa için C vitamini serumları üzere antioksidan içeren cilt bakım eserlerini de kullanabilirsiniz.

 Hijyene ihtimam gösterin

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Salman “Cildinizi pak tutmaya ihtimam gösterin. Lakin yüzünüzü yıkarken kuruluğa ve tahrişe neden olabileceğinden, derinin doğal yağlarını olumsuz etkileyen sert sabunlardan yahut temizleyicilerden kaçının. Günde iki kere dermokozmetik cilt temizleyici ile cildinizi yıkayarak pak tutun. Bu, gözenekleri tıkayabilen ve cildin görünümünü matlaştırabilen kir, ter ve fazla yağı gidermeye yardımcı olur” diyor.  

Mümkünse gölgede kalın

Özellikle güneş ışınlarının en güçlü olduğu ağır saatlerde, direkt güneş ışığında geçirdiğiniz süreyi sınırlayın. Güneşe maruz kalmayı en aza indirmek için gölge arayın, esirgeyici giysiler giyin, geniş kenarlı şapkalar ve güneş gözlüğü kullanın. Direkt güneşe maruz kalmayı azaltarak cildinizin parlaklığının korunmasına ve güneş yanıklarının önlenmesine yardımcı olursunuz.

Sağlıklı bir hayat stili sürdürün 

Genel hayat alışkanlıklarınız cilt sıhhatinizi direkt etkiliyor. Bu nedenle uykusuz kalmamaya dikkat edin, kâfi mühlet ve kaliteli uyuyun. Sistemli idman yapın ve gerilim düzeyinizi yönetin. Uygun dinlenmiş bir beden ve sağlıklı bir hayat üslubu, canlı bir cilde katkıda bulunur. Uyku, cildinizin yenilenmesini ve onarılmasını sağlarken, idman kan dolanımını hızlandırarak cildinize sağlıklı bir ışıltı verir. Meditasyon yahut derin nefes alma üzere gerilim idaresi teknikleri, gerilimin cildiniz üzerindeki tesirini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın