Yenişehir Belediyesi Madımak’ta ömrünü yitirenler için anma programı düzenledi

Mersin Yenişehir Belediyesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında 33 aydın ve sanatkarın Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin 30. yıldönümü münasebetiyle anma programı düzenledi. Anma programında sanatkarlar İlkay Akkaya ve Turhan Alıcı türkülerini hayatını yitirenlerin anısına seslendirdi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen anma programına Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, 26. devir CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Alevi Kültür Dernekleri yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belgesel gösterimi ile başlayan anma programda hayatını yitiren yurttaşların isimleri tek tek okunarak, sahne önüne fotoğrafları konuldu. Daha sonra sanatkarlar İlkay Akkaya ve Turhan Alıcı türkülerini hayatını kaybeden yurttaşların anısına seslendirdi.

 

Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı anmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz.”

Anma Programında konuşan Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Sivas’ta katledilen yurttaşlardan tüm insanlık ismine özür dilediklerini belirterek şunları söyledi: “Hüzünlü anmaları yapmak bir yandan o acıyı hatırlatmak zorluğu taşıyor lakin insanların bu katliamları tarih boyunca unutmamaları gerekiyor. Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı anmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz.  Bugün burada Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımız için bir ortadayız. O canlarımızın şiir okumaktan ve türkülerini lisana getirmekten diğer bir kaygısı yoktu. Lakin o canlarımıza kıydılar. Ruhları şad olsun. Tüm insanlık ismine onlardan özür diliyoruz.”

Mersin Yenişehir Belediyesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında 33 aydın ve sanatkarın Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin 30. yıldönümü hasebiyle anma programı düzenledi. Anma programında sanatkarlar İlkay Akkaya ve Turhan Alıcı türkülerini ömrünü yitirenlerin anısına seslendirdi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen anma programına Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, 26. devir CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Alevi Kültür Dernekleri yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belgesel gösterimi ile başlayan anma programda ömrünü yitiren yurttaşların isimleri tek tek okunarak, sahne önüne fotoğrafları konuldu. Daha sonra sanatkarlar İlkay Akkaya ve Turhan Alıcı türkülerini hayatını kaybeden yurttaşların anısına seslendirdi.

 

Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı anmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz.”

Anma Programında konuşan Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Sivas’ta katledilen yurttaşlardan tüm insanlık ismine özür dilediklerini belirterek şunları söyledi: “Hüzünlü anmaları yapmak bir yandan o acıyı hatırlatmak zorluğu taşıyor fakat insanların bu katliamları tarih boyunca unutmamaları gerekiyor. Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı anmaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz.  Bugün burada Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımız için bir ortadayız. O canlarımızın şiir okumaktan ve türkülerini lisana getirmekten diğer bir kaygısı yoktu. Ancak o canlarımıza kıydılar. Ruhları şad olsun. Tüm insanlık ismine onlardan özür diliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın