Yüzme, bel fıtığı konusunda fazladan yarar sağlamıyor


Doğru yapılan her türlü sporun olumlu tesirleri var

Bel fıtığının bir hastalık olmadığını, yaş ilerledikçe ortaya çıkan doğal bir sonuç olduğunu belirten uzmanlar, hakikat yapılan her türlü sporun genel vücut sıhhati ve bel fıtığı üzerinde olumlu tesirleri olduğunu söylüyor. Yüzmenin bilinenin tersine, bel fıtığı için zarurî bir spor olmadığının altını çizen Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Yüzme hem vakit hem de bedensel manada talepkâr bir spor. Öte yandan araştırmalara nazaran, öteki sporlar ile kıyaslandığında da bel fıtığı konusunda fazladan bir yarar sağlamadığı ortaya çıkıyor.” açıklamasını yapıtı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, yüzmenin bel fıtığına yeterli gelip gelmediği konusunu kıymetlendirdi.

Bel fıtığı hastalık değil, yaşlılığın bir sonucu

Bel fıtığının, omurga kemikleri ortasında bulunan, disk ismi verilen kıkırdak dokularının çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulması ve omuriliğe hakikat yer değiştirmelerine denildiğini belirterek kelamlarına başlayan Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Yaşımız ilerledikçe, bedenimizde her dokuda yıpranma olduğu üzere, disklerde de yıpranmalar ve bozulmalar olur. Bu sebeple bilinenin tersine, bel fıtığı bir hastalık değil, yaşlanmanın kaçınılmaz ve doğal bir sonucudur. Bel fıtığı, omurilikten çıkan hudutları ezmeye başladığında yahut ağrıya sebebiyet verdiğinde hastalık haline gelir.” dedi.

Her bel ağrısının suçlusunun, bel fıtığı olmadığını belirten Ünal, “Her bel fıtığı da ağrı yapacak diye bir düstur yok. Bu nedenle inatçı bel ağrısı yaşayan bir kimsenin, beyin cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilerek, ağrının sebebinin bel fıtığı kaynaklı olup olmadığının araştırılması ve buna nazaran tedavisinin düzenlenmesi gerekir.” sözlerini kullandı.

Doğru yapılan her türlü sporun genel vücut sıhhati ve bel fıtığı üzerinde olumlu tesirleri var

Yüzmenin bel fıtığına yeterli gelip gelmediği sorusuna değinen Op. Dr. Emre Ünal, “Sadece yüzme değil, yanlışsız yapılan her türlü sporun genel vücut sıhhati ve bel fıtığı üzerinde olumlu tesirleri tartışılmaz bir gerçek. Lakin bir noktaya dikkat çekmek lazım, ‘doğru yapılan’ spordan bahsediyoruz. Yüzme, bedenimizde neredeyse tüm kas kümelerini tıpkı anda çalıştıran, yalnızca kas güçlenmesini sağlamakla kalmayarak, kalp-damar sistemimizi de birebir anda çalıştıran tam bir spordur. Lakin yüzmenin zorlukları da vardır. Müstakil ve havuzlu bir konutta oturmadığınız sürece, konut kaidelerinde yapmak mümkün değil. Kesinlikle yakında bir tesise gitmeniz gerekir. Bu tesislerde yüzme öncesi ve sonrası duş alma zaruriliği da olduğu için, bu rutine ayrıyeten vakit ayırılması gerekir.” halinde konuştu.

Yüzme en az 10 dakika, yanlışsız postür ile aralıksız yapıldığında genel sıhhat açısından faydalı

Dört mevsimi yaşayan ülkemizde, bilhassa soğuk havalarda yapılmasının sıkıntı bir spor olduğunun altını çizen Ünal, “Kapalı bir havuza gidilse bile, havuz çıkışında kişinin kendini soğuktan koruyamaması bel ağrısına ve gribal enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Yüzmenin, genel sıhhat açısından yararlı olabilmesi için, en az 10 dakika, yanlışsız postür ve ritim ile orta vermeden yapılması gerekir. Toplumun yüzde kaçı hakikat postür ile 10 dakika hiç durmadan yüzebilir ki? 2016 yılında Avrupa Omurga Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, yarışlara katılan yüzücüler ile, hiç spor yapmayan 200 kişi karşılaştırılmış ve iki küme ortasında bel fıtığı gelişimi konusunda bariz fark görülmemiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, yüzmenin hem vakit hem de bedensel manada talepkâr bir spor olduğu görülüyor. Öte yandan öteki sporlar ile kıyaslandığında da bel fıtığı konusunda fazladan bir yarar sağlamadığı ortaya çıkıyor.” açıklamasını yaptı.

Fıtık sorunu olanlar kesinlikle spor yapmalı ancak bu yüzme olmak zorunda değil

Doğru yapılan her türlü sporun genel vücut sıhhatine yararlı olduğunu yineleyen Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Yüzme sporu, en az öbür sporlar kadar yararlıdır lakin genel kanının tersine bel fıtığını tedbire konusunda farkı yoktur. Kişinin nizamlı spor yapması için, bu sporu yaparken zevk alması ve kâfi vakti ayırabilmesi gerekir. Aksi halde süreklilik sağlanamaz.” dedi.

Ünal kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bel fıtığı olan yahut bel fıtığı ameliyatı olmuş bir kişinin hayatında kesinlikle spor olmalı. Fakat bu sporun yüzme sporu olma mecburiliği yok. Hangi sporu yapacağına kişi vaktine, şahsî zevklerine nazaran karar vermeli.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın